Zaposleni bi mogli da biraju da li će bolovanje da otvore kod državnog ili privatnog lekara ako država prihvati inicijativu Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj i dozvoli tu opciju. Da bi se to desilo, potrebno je zeleno svetlo Ministarstva zdravlja, a možda i izmena propisa.U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, kažu da bi oni dozvolili otvaranje bolovanja i na osnovu potvrde privatnog lekara, ali trenutno ne mogu jer zakon ne predviđa tako nešto.
Zaposleni bi mogli da biraju da li će bolovanje da otvore kod državnog ili privatnog lekara ako država prihvati inicijativu Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj i dozvoli tu opciju. Da bi se to desilo, potrebno je zeleno svetlo Ministarstva zdravlja, a možda i izmena propisa.
U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, kažu za „24 sata“ da bi oni dozvolili otvaranje bolovanja i na osnovu potvrde privatnog lekara, ali trenutno ne mogu jer zakon ne predviđa tako nešto.
Prim. dr Tatjana Radosavljević, direktorka Lekarske komore Srbije, tvrdi da je takva mogućnost zakonski postavljena upravo pravilnikom Fonda iz 2010. godine.
- Pokušavala sam s prethodnim rukovodstvom Fonda da odblokiram tu priču, ali do danas nismo uspeli. Nismo još imali sastanak s novom administracijom, ali radimo na tome. Pisali smo brojne zahteve, a prosleđivali smo ih i Ministarstvu zdravlja - kaže dr Radosavljević.
U Ministarstvu zdravlja do zaključenja ovog broja nismo dobili odgovor na pitanje šta je prepreka da se to odobri, kao ni da li planiraju da predlože izmene zakona. U NALED-u takođe smatraju da ni sada nema zakonskih prepreka, ali ne vide problem i ako bi ih bilo.
- Svaki zakon može da se promeni i apelujemo na državu da u ovom slučaju to i uradi. U svim normalnim zemljama privatni kapital ravnopravno učestvuje u sistemu zdravstvene zaštite i nema razloga da odlažemo nešto što će pre ili kasnije da zaživi i kod nas - navode u ovoj organizaciji.
Prema njihovim rečima, nije tačno ni da bi privatni lekari lakše odobravali bolovanja i tako trošili novac države koja pokriva troškove.
- RFZO bi, kao što kontroliše državne ustanove, kontrolisao i privatne i sprečavao eventualne zloupotrebe. Samo bi bile rasterećene državne bolnice, dok bi građani koji više veruju privatnoj praksi, a takvih, ako smo iskreni, ima puno, imali mogućnost izbora - navode oni.
Poslodavci, ako je sudeći prema stavu Petra Matijevića, vlasnika Mesne industrije “Matijević”, ne bi sumnjali u radnike koji donesu potvrdu o bolovanju iz privatne klinike.
- Verovao bih privatnim lekarima više nego državnom, jer rade za sebe, pa su samim tim i odgovorniji. Privatnik shvata da mora da zaradi te pare i da opravda poverenje. Naravno, pod uslovom da ih država akredituje - kaže Matijević.